اعتماد بیش از اندازه به آمریکا عامل شکست برجام است

[ad_1]

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس نهم:


سرویس سیاسی – عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت: اعتماد بیش از اندازه به آمریکا و سران ریاکار کاخ سفید، عامل اصلی شکست برجام است.

نوذر شفیعی در گفتگو با خبرنگار گروه سیاسی فانوس اظهار داشت: در زمان مذاکرات ایران با 5 + 1، مباحث بسیاری در داخل کشور مطرح گردید و اکثر کارشناسان بر این باور بودند که نمی توان به تعهدات غربی ها و به ویژه سران کاخ سفید اعتماد کرد.

وی افزود: در آن زمان برخی از موافقان برجام تاکید می کردند که تضمین های لازم از آمریکا اخذ شده و اگر آنها به تعهدات خود پایبند نباشند، این تضمین ها مورد استفاده قرار می گیرد و حتی مدعی بودند که اتحادیه اروپا اجازه نقض برجام را به آمریکا نمی دهد.

این نماینده سابق مجلس تصریح کرد: به همین دلیل در طول مذاکرات بی دلیل به آمریکایی ها بیش از اندازه اعتماد کردیم و امروز با افزایش تحریم ها علیه کشورمان، شاهد شکست برجام هستیم.

شفیعی گفت: این اتفاق حاصل اعتماد به سران ریاکار کاخ سفید است و باید از تجربه های گذشته تاریخی درس می گرفتیم و بدون اخذ تضمین های لازم، توافقنامه برجام را امضا نمی کردیم.

وی بیان داشت: امروز دیگر بحث بر سر این نیست که آیا برجام اقدام خوبی بود و یا خیر، بلکه بحث اصلی این است که چگونه یک طرف به راحتی می تواند تعهدات خود را انجام نداده و در مقابل، ایران باید بیش از حدود قانونی و محدوده برجام، عمل کند.

شفیعی در پایان گفتگو با فانوس تاکید کرد: باید دستگاه سیاست خارجی و مسئولان وزارت خارجه و اعضای ارشد تیم مذاکره کننده، بار دیگر از تمام ظرفیت های خود برای مقابله با عهدشکنی آمریکایی ها استفاده کنند و در غیر اینصورت شرایط به قبل از برجام در حوزه صنعت هسته ای کشورمان باز گردانده شود.

انتهای پیام/

[ad_2]

لینک منبع

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *