حضور ایران در سوریه منوط به توافق هیچ طرف دیگری نیست

[ad_1]

جابری انصاری:


سرویس سیاسی – معاون عربی و آفریقای وزارت امور خارجه گفت: حضور نیروهای ایرانی در هر شکل و هر سطحی در بحران سوریه بر اساس درخواست دولت سوریه و توافقات دو کشور انجام شده و منوط به توافق هیچ طرف دیگر منطقه ای و بین المللی نیست.

به گزارش فانوس به نقل از ایرنا، حسین جابری انصاری روز شنبه در حاشیه دیدار الکساندر لاورنتیه نماینده ویژه پوتین در امور سوریه در پاسخ به سوالی درخصوص توافق آمریکا و روسیه برای برقراری آتش بس در جنوب غربی سوریه و اینکه آیا این توافق درخصوص نحوه حضور نیروهای ایرانی در این منطقه بوده است یا نه افزود: حضور ایران در هر شکل و در هر سطحی در بحران سوریه بر اساس درخواست دولت سوریه و توافقات دو کشور انجام شده است و منوط به توافق هیچ طرف دیگر منطقه ای و بین المللی نیست.

معاون وزیر امور خارجه ادامه داد: توافق دیگران در ارتباط با ایران حتی اگر انجام شود هیچ نتیجه عملی و موثری درباره حضور ایران نخواهد داشت.

جابری انصاری گفت: ایران اساسا در سوریه علاقه مند نبوده و نیست که به شکل گسترده ای در بحران مداخله داشته باشد. ما به شکل محدود و حساب شده و براساس درخواست و توافق با دولت سوریه حضور خود را در این کشور ترتیب داده ایم و این حضور با هدف مشخص بازگشت ثبات و آرامش در سوریه و پایان هر چه سریع تر بحران بوده است.

معاون وزیر امور خارجه افزود: ما به دنبال گسترش حوزه مداخله خودمان در سوریه نیستیم. آنچه برای جمهوری اسلامی ایران اهمیت دارد پایان هر چه سریع تر بحران و فاجعه انسانی و روند تخریب مستمر سوریه و ایجاد یک دولت و یک ملت است.

جابری انصاری با تاکیدی بر ضرورت نقش آفرینی ملت سوریه در پایان دادن به بحران سوریه اظهار داشت: سطح حضور و مشارکت و مداخله ما بر اساس این هدف های اساسی و با توافق دولت سوریه بوده است.

معاون وزیر امور خارجه کشورمان درپاسخ به سوال دیگری درخصوص حضور هیات نمایندگی فرانسوی در نشست آستانه پنج اظهار داشت: در نشست های آستانه همواره هیات های مختلف از سوی کشورها مختلف در حاشیه نشست های آستانه و نه خود آستانه حضور می یابند.

وی خاطرنشان کرد: روند آستانه سه شریک اصلی و سه ضامن اصلی روند دارد که متشکل از ایران، روسیه و ترکیه است. برخی طرف به عنوان ناظر حضور دارند به ویژه سازمان ملل متحد که در جلسات رسمی و علنی نشست نمایندگان آنها شرکت می کنند اما در حاشیه نشست ها هیات های، کشورهای مختلف از جمله فرانسه از نشست آستانه یک تا به امروز حضور داشته است و این هیات ها مشغول رایزنی های دیپلماتیک با هیات های دیگر هستند با این حال این هیات ها تاثیر مستقیم و دخالتی در روند آستانه ندارند.

جابری انصاری خاطرنشان کرد: روند آستانه متشکل از سه کشور ضامن و نمایندگان دولت و معارضه سوری است و نمایندگان برخی طرف های ناظر در جلسات رسمی و عمومی شرکت می کنند.

معاون وزیر امور خارجه کشورمان بیان داشت: در اجلاس اخیر هم دیداری بین ما و هیات فرانسوی در آستانه پنج انجام شد و رایزنی های سیاسی و دیپلماتیک درباره سوریه انجام شد.

جابری انصاری همچنین در پاسخ به سوال دیگری درخصوص تحرکات اخیر رژیم صهیونیستی در مسجد الاقصی اظهار داشت: اقدامات رژیم صهیونیستی علیه ملت فلسطین در چند دهه گذشته مستمرا ادامه داشته و ملت فلسطین همواره در معرض اقدامات توسعه طلبانه و ناقض حقوق خود قرار داشته است.

معاون وزیر امور خارجه با بیان اینکه دور جدید تحولات در قدس هم ادامه همین روند است اظهار داشت: این سیاست ها تاکید مجدد بر این واقعیت است که ملت فلسطین در مقابل توسعه طلبی صهیونیستی راهی جز مقاومت و ایستادگی ندارند و ملت ها و کشورهای منطقه باید با دور شدن از درگیری های داخلی در کنار ملت فلسطین قرار گیرند.

جابری انصاری ابراز امیدورای کرد: روندی که در آستانه طی می شود و سایر روندهای سیاسی فضا را برای پایان درگیری ها در منطقه و توجه به مساله اصلی جهان اسلام یعنی فلسطین درک کند.

انتهای پیام/
[ad_2]

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *