خودکامگی در ترکیه شدت یافته/ آنکارا با نزدیک شدن به مسکو پیام ویژه‌ای به غرب ارسال کرد

[ad_1]

اندیشکده ژرمن مارشال:


سرویس بین الملل – اندیشکده آمریکایی در سالگرد کودتای نافرجام ترکیه نوشت: ترکیه با این کودتا اینک به روسیه نزدیکتر شده و تلاش دارد به شرکای غربی نشان دهد گزینه‌های دیگری نیز دارد.

به گزارش فانوس، اندیشکده «ژرمن مارشال» در تحلیلی به قلم «لان السر» کارشناس ارشد خود در سالگرد کودتای نافرجام ترکیه نوشت: در حالی‌که ترکیه سالگرد کودتای خود را برگزار می‌کند، این کشور و شرکای آمریکا و اروپایی‌اش در حال بازنگری این حادثه هستند.

بر این اساس، رویدادهای سال گذشته این کشور نشان می‌دهد که ترکیه بهای سنگین داخلی و بین‌المللی را با این کودتا پرداخت کرد. مجموعه رویدادهای 15 جولای 2016 را می‌توان به عنوان نقطه سیر قطبی شدن بیشتر ترکیه و جدایی از غرب نامید. اینک لازم است اروپا و آمریکا برابر عواقب غیرقابل پیش بینی رابطه با آنکارا از خود محافظت کنند.

در بخش دیگر این گزارش آمده است:  هنوز شفافیت کمی درباره این کوتا و رویدادهای منتهی به آن وجود دارد. پاکسازی پسا کودتا در این کشور با دستگیر‌های گسترده ده‌ها هزار نفری و اخراج صدها هزار نفر دیگر از مشاغل هنوز ادامه دارد. کسب و کارهای بسیاری واقع در مناطق محل حضور مستحکم گولونیست‌ها (رهبر حزب مخالف) مصادره شد و سال گذشته شتاب در خودکامگی و ظلم و ستم بر احزاب سیاسی ، رسانه‌ها و جامعه مدنی شدت یافت.

اینک ترکیه با تهدیدهای محسوس تروریستی چون گروهایی داعش و پ‌ک‌ک و شبکه‌های چپ گراها و ملی گرایان افراطی روبرو است. ترکیه به شدت دچار دودستگی شده و ناامنی اجتماعی آن افزایش یافته است.

نویسنده در ادامه آورده است که ترکیه با این کودتا اینک به روسیه نزدیکتر شده و تلاش دارد به شرکای غربی نشان دهد که گزینه‌های دیگری نیز دارد  به طوری که دولت این کشور متعهد در خرید سامانه دفاع موشکی «اس-400» است. ترکیه و آمریکا همچنین پذیرفته‌اند که در اموری مهم چون حمایت آمریکا از کردهای موسوم به یگان مدافعان خلق «YPG»  که نقش مهمی را در نبرد علیه داعش درسوریه دارد، با هم توافق ندارند.

در خاتمه این تحلیل آمده است: موقعیت ترکیه در یک سال بعد از حوادث پانزده جولای سال 2016 سئوال هایی را درباره چگونگی واکنش شرکای اروپایی و آمریکایی به همراه داشته و لازم است تا آمریکا و اروپا آماده یک دوره طولانی بی‌ثباتی در ترکیه باشند. اینک سئوال‌هایی درباره حقوق اساسی چون سرنوشت خبرنگاران زندانی شده و دیگر دستگیر شدگان و همکاری این کشور در امور مهاجرت و ضدتروریسم پابرجا است.

منبع : فارس

انتهای پیام/

[ad_2]

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *