در حاشیه کمیسیون برجام موضوع ایرانیان دستگیر شده را مطرح کردیم/ توضیحات طرف چینی درباره مدرن سازی راکتور اراک

[ad_1]

عراقچی:


سرویس سیاسی – معاون وزیر خارجه گفت: در حاشیه کمیسیون مشترک برجام و در دیدار با طرف آمریکایی از بعد انسانی مساله آزادی ایرانیانی را که در آمریکا یا کشورهای دیگر بنا بر اتهامات واهی دور زدن تحریم‌ها دستگیر شده‌اند مطرح کردیم و خواستار آزادی آنها شدیم.

به گزارش فانوس به نقل از تسنیم،سیدعباس عراقچی معاون وزیر امور خارجه ایران بعد از نشست کمیسیون مشترک برجام که روز گذشته در وین برگزار شد، جمع بندی جلسه کمیسیون مشترک برجام مبنی بر لزوم اجرای کامل برجام با حسن نیت و در فضای سازنده را یک پیام بسیار قوی برای جهان دانست و افزود: در عین حال ایران بر مسئول شناخته شدن آمریکا در مورد بدعهدی‌ها تاکید کرد.

عراقچی افزود: در کمیسیون مشترک معمولاً هم ابعاد هسته‌ای اجرای برجام و هم بحث تحریم‌ها را مطرح می‌کنیم. درخصوص مسائل هسته‌ای بحث‌های مفصلی به خصوص در حوزه مدرن کردن رآکتور اراک صورت گرفت و هیات چینی توضیح مفصلی ارائه داد.

وی ادامه داد: در مورد همکاری‌های صلح آمیز بین ایران و کشورهای پنج به علاوه یک با توجه به ضمیمه 3 برجام و بحث پایبندی ایران به تعهدات خودش مطرح شد و همه طرف‌ها از پایبندی ایران به برجام و همکاری با آژانس قدردانی کردند.

عراقچی افزود: بخش دیگر جلسه که وقت زیادی گرفت بحث تحریم‌ها و برداشته شدن تحریم بود که ما موارد نقض تعهدات طرف مقابل به خصوص طرف آمریکایی را یک به یک شرح دادیم و مواردی که از دید ما برجام را نقض کردند یا به تعهدات عمل نکردند یا با تاخیر عمل کردند و همچنین موارد اقدامات بدون حسن نیت یا حتی با سوء نیت آمریکا را مطرح کردیم.

معاون وزیر خارجه اظهار داشت: همه اعضای جلسه تاکید کردند که برجام باید حفظ شود و در فضای سازنده و با حسن نیت چنانکه در متن برجام آمده است اجرا شود.

در جمع بندی جلسه توسط خانم اشمید که هماهنگ کننده اجلاس است ضمن قدردانی از اجرای تعهدات ایران تاکید شد که همه طرف‌ها باید به همه مفاد برجام با حسن نیت پایبند باشند.

عراقچی تاکید کرد: کمیسیون مشترک پیام قوی حمایت همه اعضا از اجرای برجام را به جهان ارسال کرد. همه تاکید کردند که برجام باید بطور کامل و با حسن نیت اجرا شود. هر عملی که اجرای موفقیت آمیز برجام را خدشه دار می‌کند باید از آن خودداری شود. جمع بندی این اجلاس برای جهان و همه شرکت‌ها و کسانیکه می‌خواهند با ایران کار کنند یک پیام قوی بود. با این حال ما در پایان جلسه کمیسیون مشترک اعلام کردیم که در مورد بدعهدی آمریکا قانع نشده‌ایم، آمریکا باید مسئول شناخته شود و جمهوری اسلامی ایران حق هرگونه واکنشی را محفوظ نگاه می‌دارد.

 در دیدار با طرف آمریکایی بحث آزادی ایرانیان دستگیر شده را مطرح کردیم

عراقچی در خصوص دیدار با نماینده آمریکا در حاشیه کمیسیون مشترک برجام نیز گفت: در این دیدار بار دیگر موارد بدعهدی آمریکا را مطرح کردیم و آنها نیز توضیحاتی دادند که البته قابل قبول نیست.

وی افزود: در این دیدار از بعد انسانی نیز مساله آزادی ایرانیانی را که در آمریکا یا کشورهای دیگر بنا بر اتهامات واهی دور زدن تحریم‌ها دستگیر شده‌اند مطرح کردیم و خواستار آزادی آنها شدیم.

انتهای پیام/

[ad_2]

لینک منبع

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *